چوب بامبو

خـِیزَران (به انگلیسیBambuseae)، گیاهی چند ساله از تیره گندمیان است. برخلاف تصور عامه مردم بامبو درخت نیست. بلکه گیاهی علفی و غول پیکر است. به ساقه “نی” شباهت دارد.و در ریف های متراکم رشد می کند. و این توانایی را دارد که به ارتفاع 40 متر برسد.

از چوب‌های بامبو در مصارف ساخت سازه‌های مدرن می‌توان استفاده کرد. به عنوان مصالح ساختمانی، بامبو به عنوان پوشش بام، سازه سقف و دیوار و عناصر باربر سازه ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از کشورهایی که در آن‌ها بامبو رشد می‌کند. دارای نوع خاصی از روش‌های سنتی استفاده از بامبو هستند. در مناطق گرمسیری تا کنون بیش از 1000 نوع از این گیاه شناسایی و نامگذاری شده است.

 

ظروف چوبی بامبو
ظروف چوبی بامبو

ظروف چوبی بامبو

یکی از مصارف عمده ایی که این روزها بامبو دارد. ساخت انواع ظروف چوبی از این گیاه است. و با توجه به زیبایی و مزایای زیادی که این ظروف دارند. طرفداران خاص خود را در سراسر دنیا دارد. در ادامه مزایای استفاده از این ظروف را با هم مرور می کنیم.

مزایای استفاده از ظروف بامبو

 1. سازگاری با محیط زیست یکی از مهمترین و اساسی ترین مزیت های ظروف بامبو و به طور کلی ظروف چوبی است. و نکته مهم در این زمینه اینست که وستداران محیط زیست هم تمایل بسیار زیادی به این ظروف دارند. چون ظروف چوبی و بامبو در مقابل دیگر ظروف خصوصا ظروف پلاستیکی در واقع هیچ آسیبی به طبیعت نمی رسانند.
 2. در مراحل تولید چوب بامبو از هیچ سم یا آفت کشی استفاده نمی شود. که این مورد هم یکی از دلایل مهم دوستدار محیط زیست بودن این ظروف است.
 3. چون در مراحل تولید ظروف چوبی و بامبو از مواد شیمیایی استفاده نمی شود. این ظروف گزینه مناسبی برای ظرف غذای کودکان است.
 4. مزیت دیگر ظروف چوبی و بامبو وزن کم آنهاست. و همین مورد یکی از دلایلی است. که در سفر یا پیک نیک این ظروف گزینه مناسبی برای سرو غذا باشند.
 5. ظروف چوبی و بامبو دارای دوام و ماندگاری بالایی هستند. و با گذشت زمان و استفاده طولانی مدت از آنها از لحاظ اقتصادی برای خانواده بسیار مقرون به صرفه هستند.
 6. و در نهایت ظاهر جذاب لوازم آشپزخانه بامبو بسیار سبک،کاربردی و خوش دست هستند. که در صورت استفاده از ظروف بامبو حال و هوایی نشات گرفته از طبیعت را به خانه و آشپزخانه شما وارد می کنند.

و تنها عیب ظروف بامبو

شاید تنها ایرادی که به ظروف بامبو وارد است. نحوه نگه داری و آماده سازی آن ها می باشد. شما باید سطوح ظروف بامبو به خصوص تخته های آشپزی از جنس بامبو را به صورت منظم روغن کاری کنید. در غیر این صورت لکه و خراش هایی نه چندان جالب روی سطوح آن ها بروز خواهد کرد.

 

 

 

ظروف چوبی بامبو
ظروف چوبی بامبو

تفاوت های ظروف بامبو با دیگر ظروف چوبی

برای خیلی از افراد علاقه مند به استفاده از ظروف چوبی گاها این سوال وجود دارد. که چه تفاوت های بین ظرف چوبی و ظروف بامبو وجود دارد.

 1. بامبو یک درخت نیست.بلکه نوعی گیاه است که مقاومت و استحکام آن با فلزاتی نظیر آهن برابری می کند. با توجه به همین مقاومت در گذشته از بامبو به عنوان سلاح و همینطور برای تقویت کردن پل ها از آن استفاده می شده است.
 2. بامبو این توانایی را دارد. که در طول 24 ساعت 35 اینچ رشد کند. در حالی که یک درخت در طول یکسال تنها 3تا 4 اینچ رشد دارد.
 3. یک جنگل انبوه از درخت بامبو را می توان در مدت زمان  3تا 5 سال ایجاد کرد.
 4. برای آماده برداشت شدن  یک گیاه بامبو به 5 تا 7 سال زمان نیاز است. اما برای اینکه بتوان از یک  درخت استفاده کرد به مدت زمانی حدودا30 سال زمان نیاز است.
 5. در مراحل رشد گیاه بامبو از سموم و آفت کش ها استفاده نمی شود. چون گیاه بامبو به طور طبیعی ضد باکتری و ضد قارچ است. اما درخت معمولی به این صورت نیست.
 6. یکی از نکات مهمی که درباره بامبو و ظروف آن وجود دارد. خاصیت نفوذپذیری کمتر بامبو نسبت به چوب معمولی است. همان گونه که شاید اطلاع داشته باشید. میزان خاصیت نفوذ پذیری در ظروف چوبی یکی از فاکتور های مهم و کلیدی در انتخاب انواع ظروف چوبی است.
 7. به دلیل کمتر بودن خاصیت نفوذپذیری  ظروف پامبو نسبت به ظروف چوبی، جذب رطوبت در ظروف بامبو به ندرت صورت می گیرد و این گونه ظروف بر خلاف ظروف چوبی آب رفته و کوچک نمی شوند.
 8. بامبو از چوب افرا و بلوط بادوام تر است. بنابراین می توان از آن به عنوان ماده ایی ایده آل با وزن کمتر و استحکام بیشتر برای تولید ظروف آشپزخانه و تخته گوشت چوبی استفاده کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *